Šamanský buben

Šamanský buben hraje velikou úlohu při obřadech. Má rozsáhlou symboliku a četné magické funkce. K průběhu rituálních obřadů je nezbytný – buď protože šamana odnáší do středu světa, a nebo protože mu dovoluje létat vzduchem. Též šamanovi pomáhá přivolat a uvěznit duchy a konečně slouží proto, aby se soustředil a vešel do styku s duchovním světem, který plánuje procestovat.

V mnoha iniciačních snech se objevuje mystická cesta do středu Země – do sídla Vesmírného stromu a Pána světa. Právě jednu z větví tohoto stromu nechá Pán spadnout, aby z ní šaman zhotovil svůj buben. Díky tomu lze buben přirovnat k šamanovu stromu s mnoha stupni, po nichž šaman symbolicky vystupuje na nebe. Když tak šaman šplhá na břízu, nebo třeba když hraje na buben, přibližuje se k Vesmírnému stromu. Někteří šamani mají své osobní stromy. Ty nejsou ničím jiným než symboly Vesmírného stromu.
Samotný výběr dřeva, z něhož bude buben zhotovený, záleží výlučně na duších nebo na nadlidské vůli.

Velice zajímavý je obřad oživování bubnu. Šaman jej polévá vodou a dřevo obživne. Šaman pak vypráví jak strom, jehož byl buben součástí, rostl v lese, jak byl poražen a přinesen k němu a tak dál. Potom polije kůži bubnu a ta ožije. Šaman jí vypráví o minulosti zvířete, které hovoří šamanovým hlasem, o tom jak se narodilo, o svých rodičích, o svém dětství až do chvíle, kdy bylo uloveno. Nakonec šamana ujistí, že mu prokáže služby.

Tam kde nemají buben, jej nahrazuje lastura nebo gong. Vždy však jde o nástroj, který dokáže nějakým způsobem vejít ve styk s duchovním světem. Používání bubnů se neomezuje jen na obřady. Hodně šamanů tluče na buben a zpívá pro svoje potěšení, i když důsledky jsou stejné. Tj. výstup do nebes, sestup do podsvětí a návštěva mrtvých.

Děkuji za inspiraci Janu Red Shirtovi a pokud chcete koupit šamanský buben, vyberte si v našem obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Spontánní bubnování®

Česky English